Конкурс “Твій погляд”

Секс і підлітки

Тема підліткових статевих стосунків завжди була сповнена перебільшень, міфів, страхів і непорозумінь. Вона бентежить як дітей, так і батьків.

Останні сприймають цю проблему по-різному і до її вирішення підходять із різних боків. Підлітки ж уважають себе дорослими й обізнаними, проте глибоко в душі вони потребують батьківської допомоги і поради…

Сьогодні вже нікого не здивуєш тим, що підлітки вступають в інтимні стосунки в дуже ранньому віці. Та й зазвичай це відбувається не від великого кохання, а з прозаїчніших причин. Їх декілька. Хтось намагається “придбати квиток” у доросле життя, хтось не хоче відставати від своїх “просунутих”друзів, інші бояться втратити коханого(ну) або просто перебувають у пошуках нових відчуттів. Реакція батьків теж, як правило, різна – від цілковитого схвалення до повного неприйняття. Тож спробуймо розібратися, знайти вихід, аби не загубитись у фатальних хащах необізнаності й непорозумінь.

БАТЬКИ

1. Капуста і лелеки

Батьки зазвичай обдурюють своє чадо, вигадуючи міфи про його походження. Когось приносить лелека, когось знаходять у капусті, а ще когось купують у супермаркеті. Уявіть собі шок і неймовірний подив вашої дитини, коли вона дізнається “страшну правду”. Не чекайте, доки донька чи син запитає, звідки беруться діти, самі поясніть, що до чого. Нехай дитина збагне відмінність між статями, дізнається, що в статевих стосунках немає нічого страшного й аморального, бо інакше в неї прокинеться нездорова цікавість до тем статі й сексу. Часто буває, що не тільки діти, а навіть підлітки не досить поінформовані про статеве дозрівання і стосунки між статями. Можете бути певні, що у ваших дітей виникає безліч запитань, от тільки не кожен наважиться підійти й спитати. Ваше завдання полягає в тому, аби правильно сформувати ставлення дитини до цієї проблеми і вберегти її від подальших помилок.

Порада:
Слід пам’ятати, що вашу дитину неодмінно бентежитимуть розмови про секс, тому ведіть розмову без міфів і казок, але й не надто прямолінійно. Якщо ви пояснюєте дитині, як варто чинити, а чого слід уникати, то обов’язково обґрунтуйте свої твердження. Наводьте приклади з власного досвіду (це, до речі, допоможе вам стати ближчими) і з життя інших людей.

2. “Тільки не я”

Більшість батьків намагається уникнути відповідальності за статеве виховання своєї дитини. Знаючи, що лекції з цього питання інколи проводяться у школах, що “дражливі” теми обговорюються в підліткових журналах та в їхніх чад є досвідченіші друзі, батьки просто знімають із себе цей тягар. Однак батькам варто знати, що не завжди почуте на вулиці чи побачене по телевізору формує правильний погляд на статеві стосунки. До речі, дослідження, про яке писав “Journal of Adolescent Health”, показало, що підлітки, які дізнаються про секс зі ЗМІ, частіше розпочинають раннє статеве життя в порівнянні з тими, хто не схильний до впливу еротичних образів із мас-медіа. Опитування батьків показало: лише кожен третій дорослий вважає, що за сексуальне виховання дітей відповідальні батьки.

Порада:
Інколи діти самі не виявляють бажання розмовляти з батьками на цю тему. Не наполягайте, краще поясніть свою позицію – позицію дорослої людини. Не уникайте відвертих розмов! Ніколи не кажіть “я тобі не товариш, а батько(мати)”, не погрожуйте вигнати з дому, “вбити” абощо… Саме це відлякує дітей та робить стосунки в родині холодними й напруженими. Уникайте категоричності у висловлюваннях щодо підліткового сексу: ви ж самі розумієте, що чим більше заборон, тим із більшою насолодою їх порушують. До речі, ґвалтовне придушення сексуальних інстинктів у підлітків може викликати такі загальні психологічні проблеми, як депресія, неспокій, низька самооцінка, самокатування, схильність до ризикованих антисоціальних учинків (крадіжка, хуліганство, зловживання алкоголем і наркотиками). Також поясніть своїм дітям (про всяк випадок), що купувати контрацептиви в аптеці чи магазині – це не сором, а ТУРБОТА ПРО ЗДОРОВ’Я!
3. Своя дитина і в 30 років немовля

Моїй дочці 15, – читаємо в Інтернеті повідомлення занепокоєної матері, – і останнім часом вона зірвалась… Гуляє з хлопцями, навіть цілується! Уявляєте? До більшого ще, слава Богу, не доходило. В наш час такого не було. Цілувалися, звісно, але ж не в 15 років. Я розмовляла з нею, питаю: як можна без кохання цілуватися, особливо в 15 років? Вона мені відповідає: можна, якщо людина подобається. Потім уже видно буде – варто з нею зустрічатися далі чи ні. Ось така філософія. Мені здається, що є нормальні дівчатка, які не думають про хлопців у цьому віці, в усякому разі, не втілюють у життя свої фантазії й хотіння. Замість того, щоб таким чином підвищувати свою самооцінку (та й оцінку в очах таких же подруг), краще б читала більше.

Якщо уважно прочитати повідомлення, можна побачити, що мати вважає свою дочку ще зовсім малою і не розцінює її поведінку як нормальну. Насправді ж ця жінка дещо неадекватно сприймає ситуацію. Адже 15 років – це вже не така й мала дитина. І те, що дівчину почали цікавити хлопці (хай дякує, що не дівчата) – це закон природи, й нікуди від нього не втечеш! Певна річ, що мати непокоїться. Проте відверта розмова, розумна порада і взаємна повага набагато дієвіші засоби, ніж заборони й бідкання.

Порада:
Слід розуміти, що діти ростуть і змінюються, тож ваше ставлення до них має “рости” разом із ними… Залиште за своїми дітьми право на самостійний вибір.

ПІДЛІТКИ

1. Ефект кривого дзеркала

Підлітки часто вважають, що не потребують батьківських порад. Однак вони або лукавлять, або помиляються. Подеколи підлітки не зовсім адекватно оцінюють свої почуття та дії інших людей. Інколи вони змушують себе повірити в те, що їхня симпатія – це велике кохання, й коять через це купу дурниць. Поради й зауваження батьків вони можуть сприймати агресивно. Часто виникає бажання зробити на зло дорослим, нехай і завдавши при цьому шкоди самому собі. Буває, що теми ПРО ЦЕ діти сприймають як жест недовіри, осуду чи докору.

Порада:
Частіше аналізуй слова батьків і свою реакцію на них. Уяви, якби ту саму пораду ти почув від друзів… І пам’ятай, що всі намагання “втрутитись” у твоє приватне життя викликані нічим іншим, як любов’ю батьків.

2. Бути попереду

Дуже часто на долю підлітків, котрі мають авторитет у своїх ровесників, припадає чи не найтяжче: спробувати щось нове, та ще й одним із перших. Аби не втратити свою “популярність” серед однолітків, “просунуті” тінейджери йдуть на все (подеколи тим “усім” є паління, випивка, наркотики, секс). Це стосується і тих, хто звик чинити, “як усі”: їх гнітить думка про те, що вони – аутсайдери. Отут і починається важкий і тернистий шлях помилок!

Порада:
Ніколи не забувай, що ти людина, і не піддавайся на провокації оточення! Якщо ти чогось не хочеш робити, то й не варто. Твоє життя – тільки твоє, а не чиєсь, і думати про наслідки зробленого маєш саме ТИ!

3. Страшно й соромно спитати

Безперечно, в кожного підлітка виникають особисті інтимні питання. Вони б радо поділилися своїми переживаннями, але – бояться. Тут причин декілька: не досить довірчі стосунки з батьками, відчуття сорому, провини тощо. Проте краще вже пережити п’ять хвилин сорому, ніж потім усе життя розплачуватися за свою необізнаність.

Порада:
Якщо тобі не стає сили заговорити про щось інтимне з батьками, подзвони по “телефону довіри” (8(044)515-23-74, з 9:00 до 21:00 щоденно). Можеш бути певний, що розмова анонімна. Тут тебе і вислухають, і поінформують, і не засуджуватимуть! До речі, ти можеш ставити не тільки запитання про секс. Це можуть бути проблеми, пов’язані з конфліктами, шкільними негараздами, алкоголем, наркотиками тощо.

Думка психолога. “Ранній секс може мати найтяжчі наслідки, – вважає психолог Світлана Крісько. – Річ у тім, що на кожному етапі розвитку людини формуються певні психічні функції. Так, від 12 до 15 і навіть до 18 років закладається таке поняття, як вірність. Потім до 25 років відбувається усвідомлення поняття любові. Ранній секс призводить до збою поетапного формування особистості. Виходить, підлітки, збагнувши, що таке секс, можуть ніколи не дізнатися, що таке кохання”.

Євгенія ПІКУЛИК,
Євгенія СИНЕЛЬНИК.